Budżet domowy jest nieco podobny do każdego innego rodzaju prowadzonego budżetu tyle tylko, że jego skala jest mikroskopijna porównując na przykład budżet państwa. Lecz niemniej jednak mały, czy duży, to też budżet. I też ma swoje wpływy i wydatki. Każdy budżet przeznaczony jest na określone cele i dlatego również powinien mieć określony schemat, plan, projekt.
Wiele osób prowadzi swój budżet domowy systemem kopertowym. Lecz koperty, to tylko symbol umowny, bo mogą być również portmonetki, puszki a nawet słoiki. Ogólnie chodzi o to, aby swój domowy budżet podzielić na tyle części ile jest nam potrzebne. Przy czym u każdego będzie to inny podział, bo jesteśmy różni pod wieloma względami. Po pierwsze mamy zróżnicowane dochody, gdzie jedni zarabiają całkiem przyzwoicie a inni mają średnią lub nawet najniższą krajową.
Następną sprawą, która nas różnicuje jest ilość osób w rodzinie. Ktoś prowadzi gospodarstwo jednoosobowe, czy dwuosobowe. A innych rodzina liczy 4, 6 a czasem i więcej osób. Zróżnicowanie dotyczyć będzie też wieku członków rodziny, gdyż inaczej będzie miała się sprawa, gdy w domu mieszkają z rodzicami dorosłe i zarabiające już dzieci a zupełnie inaczej, gdy dzieci są w wieku szkolnym. Inne też wydatki zaplanuje ta rodzina, która nie boryka się z większymi problemami. A zupełnie inaczej będzie kształtował się budżet rodziny posiadająca chorego, czy niepełnosprawnego członków rodziny. Inne też będą wydatki w rodzinie, która jest w trakcie na przykład budowy domu, czy spłacania kredytu za mieszkanie.
Na czym polega system kopertowy?
Budżet obejmuje całokształt naszych wpływów finansowych w rodzinie i wydatków, które konieczne są do zrealizowania. I dlatego potrzebny jest plan budżetu, który obejmuje limit finansowy na wszystkie domowe wydatki uwzględniając wszystkich członków rodziny. Czasem w tym naszym planie może nastąpić tak zwane odchylenie, bo bywa, że coś nam z dodatkowych źródeł przybędzie do domowego budżetu lub też coś niespodziewanie ubędzie w wyniku na przykład nieprzewidzianych okoliczności.
Czasem u niektórych bywa tak, że rozporządzają domowym budżetem wszyscy, choć na ogół rzadko tak jest, gdyż zazwyczaj jedna osoba w rodzinie pełni rolę domowego menadżera. Osoba ta planuje wydatki i dba o to, aby zasoby finansowe pochodzące ze wszystkich źródeł wystarczyły do następnej wypłaty. Najlepszym sposobem zarządzania będzie umownie tak zwany system kopertowy. System ten polega na tym, aby każdego miesiąca wiedząc jaki mamy dochód podzielić go tak, aby na wszystko wystarczyło i w tym właśnie mają pomóc nam przysłowiowe koperty. Lecz, aby one mogły nam pomóc i aby coś w nich było, to musimy najpierw coś do nich włożyć.
Podział rozchodów w rodzinach
Podział rozchodów miesięcznych u każdej rodziny kształtuje się różnie, lecz wiele rzeczy jest też wspólnych dla wszystkich rodzin. Bo tak na przykład wszyscy musimy każdego miesiąca przeznaczyć pewną sumę pieniędzy na wyżywienie. Wszyscy musimy również przeznaczyć pieniądze na rachunki podstawowe, jak prąd, woda, gaz, telefon, tv, usługi internetowe, opłata za śmieci a czasem także bilet autobusowy lub paliwo do samochodu. Wszyscy także musimy każdego miesiąca przeznaczyć ileś pieniędzy na środki czystości niezbędne do domu, jak proszek do prania, mydła, pasty do zębów, płyny do naczyń, środki czystości do toalety, papier toaletowy, ręczniczki kuchenne, chusteczki higieniczne, szampony i wiele jeszcze innych niezbędnych do utrzymania czystości środków. Do wspólnych dla wszystkich wydatków należą również leki chociażby te podstawowe, bo przecież każdy czasem potrzebuje jakiego leku tak interwencyjnie. A często dochodzą również leki z recepty realizowane systematycznie co miesiąc. Wszystkich nas łączy także to, że czasem mamy wydatki związane z zakupem ubrań, czy butów, jak i czegoś do domu, co akurat się całkowicie popsuło lub bezpowrotnie zużyło.
I dlatego czasem aż trudno sobie wyobrazić ile każdego miesiąca mamy wydatków a to jeszcze nie wszystko. Bo przecież warto by było odłożyć coś na drobne przyjemności i coś na niespodziewane wydatki, jak i coś tam zaoszczędzić.
I jak rozmnożyć swój domowy budżet, gdy szału nie ma? Logistyka, tylko logistyka może uratować nasz domowy budżet a zwłaszcza przy ograniczonych środkach.
Reasumując
Jedynym ratunkiem jest buchalteria, czyli dokładne, sumienne i systematyczne prowadzenie domowego biura obejmującego pracę nad domowym budżetem. Liczenie wpływów, wydatków i wszystkiego innego, co ma związek z naszym domowym kapitałem. A więc niezbędny jest zeszyt i długopis, albo komputer i bardzo dokładne zapisywanie każdej przybyłej i wydanej złotówki. Zapisywanie wszystkich wydatków z paragonów a następnie pod koniec miesiąca analizowanie wydatków ze zwróceniem uwagi na to, co było potrzebne a co zbędne, z czego ująć a do czego być może dołoży.