Wielu guru inwestycyjnych zaleca inwestowanie w metale szlachetne, takie jak srebro. W tym artykule wyjaśnimy jednak, dlaczego nie zalecamy inwestowania w srebro.
Historia inwestycji w srebro
Srebrem handluje się od 2500 roku p.n.e. Już Egipcjanie nim handlowali, podobnie Fenicjanie w basenie Morza Śródziemnego. Przez pewien czas używano go głównie do produkcji monet, w rzeczywistości srebro dało nazwę funtowi szterlingowi i dolarowi.
Po zastosowaniu monetarnym, od czasów rewolucji przemysłowej, srebro zaczęło być wykorzystywane do produkcji wielu różnych przedmiotów przemysłowych i biżuterii. Przewiduje się, że w przyszłości popyt na srebro będzie nadal rósł wraz ze wzrostem zapotrzebowania na srebro do wykorzystania w produkcji wyrobów elektronicznych.
Dlaczego nie warto inwestować w srebro?
Srebro jest często porównywane do złota, jeśli chodzi o inwestowanie, ale prawda jest taka, że choć oba są metalami szlachetnymi, to złoto jest około 90 razy droższe od srebra, a ceny srebra mają tendencję do znacznie większych wahań niż złoto. W rzeczywistości w 2011 roku doszło do ogromnej bańki, a w konsekwencji do spadku ceny srebra, z którego od tego czasu już się nie podniosła.
Inwestycje w srebro charakteryzują się dużymi wahaniami i jest to aktywo, które przemawia do osób szukających raczej spekulacji niż inwestycji. Jeśli inwestujesz w ten metal szlachetny, musisz być gotowy na ponoszenie wahań i strat. Koniecznie poznaj również 7 zasad, które musisz znać, jeśli chcesz inwestować. Dla Twojej informacji, istnieją trzy podstawowe sposoby inwestowania w srebro:
Inwestowanie w fizyczne srebro
Jest to po prostu zakup srebrnego kruszcu ze stemplem autentyczności. Jest to podobne do zakupu złotego kruszcu z tym wyjątkiem, że ponieważ srebro jest 90 razy tańsze od złota, ta sama wartość srebra zajmuje 90 razy więcej miejsca, więc będziesz miał ogromny dodatkowy koszt przechowywania.
Inwestowanie w akcje srebra
Istnieje również możliwość inwestowania w akcje spółek zajmujących się wydobyciem srebra. Chociaż powinieneś wiedzieć, że nie ma wielu firm, które zajmują się wyłącznie tym biznesem, ponieważ wiele z wydobycia srebra pochodzi z pozostałości po wydobyciu innych minerałów i kamieni.
ETF-y
Na rynku srebra funkcjonuje kilka funduszy ETF. ETF-y (Exchange Traded Funds) to fundusze indeksowe, które naśladują cenę amalgamatów aktywów. Wadą tych aktywów jest to, że są one kupowane i sprzedawane w taki sam sposób jak akcje, więc są opodatkowane w taki sam sposób jak kupno i sprzedaż akcji.